Prawidłowe żywienie osób starszych ma bardzo pozytywny wpływ na ich stan zdrowia. Dobrze ułożony i smaczny jadłospis poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko chorób takich jak cukrzyca. W trakcie przygotowania posiłków dla seniora musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii. Domyślnie dieta powinna być jak najbardziej lekkostrawna, ale jeśli osoba starsza zmaga się z jakimiś przypadłościami, to konieczne będzie np. zwiększenie ilości błonnika lub przeciwnie – całkowite wyeliminowanie go z potraw. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat!
Sposób odżywiania się ma olbrzymi wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także ogólny stan zdrowia osób starszych. Członkowie rodziny czy opiekunowie w domach spokojnej starości mogą zrobić naprawdę wiele, by poprzez dietę wzmocnić organizm seniorów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinno znaleźć się na talerzu osoby przeżywającej jesień swojego życia!
Dlaczego prawidłowe żywienie osób starszych jest bardzo ważne?
Przewlekłe choroby są powszechnym problemem, z którym muszą zmagać się na co dzień osoby starsze. Źle dopasowana dieta w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zapadnięcia na którąś z takich przypadłości, a także zauważalnie wzmacnia intensywność odczuwanych objawów. Wśród dolegliwości, z którymi mierzą się seniorzy, należy wymienić przede wszystkim:
- nadciśnienie,
- cukrzycę,
- chorobę wrzodową żołądka,
- choroby krążenia.
Specjaliści uznają dobrze zbilansowaną dietę za nieodłączny element profilaktyki, czyli zachowań zmniejszających ryzyko zapadnięcia na choroby. Z tego względu należy koniecznie zadbać o to, by seniorzy odżywiali się możliwie najlepiej. Osoby starsze często nie mają sił ani cierpliwości do przyrządzania smacznych dań, nie mówiąc już na przykład o regularnej aktywności fizycznej. Pomoc w przygotowywaniu posiłków i odpowiednia motywacja są w stanie w wielkim stopniu poprawić ich stan zdrowia. W Grand Senior Oaza zwracamy ogromną uwagę na to, by jadłospis naszych pensjonariuszy był dobrze dopasowany do ich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Jakie są najważniejsze zasady żywienia osób starszych?
W zdecydowanej większości przypadków w codziennej diecie seniora powinno pojawić się od czterech do pięciu niewielkich posiłków. W praktyce osoba starsza musi zatem jeść mniej więcej co trzy godziny. Taki plan pozwala z jednej strony zapobiegać przytłaczającym napadom głodu, a z drugiej zapewnić czas niezbędny do spokojnego trawienia jedzenia bez przeciążania narządów wewnętrznych.
Poprawne żywienie osób starszych dotyczy też odpowiedniego spożycia płynów. Senior powinien pić w ciągu dnia co najmniej dwa litry wody mineralnej. Napoje z kofeiną i teiną należy spożywać w porach przedpołudniowych, by nie wpływały negatywnie na jakość snu. Trzeba też koniecznie dostosować spożycie do warunków pogodowych. W czasie letnich upałów osoba starsza musi pić bardzo dużo – nawet do trzech litrów płynów dziennie.
Odpowiednio zbilansowana dieta dla seniora powinna zawierać jak najwięcej witamin, błonnika i składników mineralnych. Sprawdzonym źródłem takich substancji odżywczych są przede wszystkim owoce i warzywa, które zdecydowanie warto dodawać do niemal każdego posiłku w ciągu dnia. Jeśli obawiasz się, że osoba starsza raczej nie przepada za smakiem takich produktów, możesz rozważyć przygotowanie ich w następujący sposób:
- gotowanie na parze,
- rozdrabnianie,
- przecieranie,
- zrobienie z nich soku czy koktajlu.
Zwróć też koniecznie uwagę na wapń, która ma olbrzymi wpływ m.in. na pracę serca, kości czy działanie układu nerwowego. Jego podstawowymi źródłami są mleko, kefiry i jogurty naturalne. Pamiętaj o tym, by rozsądnie wprowadzać produkty pochodzenia zwierzęcego. Należy unikać tłustych potraw, które są ciężkostrawne i stanowią źródło złego cholesterolu. Skup się przede wszystkim na uzupełnianiu diety o ryby, drób, oleje roślinne czy oliwę z oliwek.
Jakie są rodzaje diety dla seniorów?
Największą popularnością wśród osób starszych cieszy się dieta lekkostrawna. Ma ona na celu dostarczanie składników odżywczych w ilości typowej dla zwykłych planów żywieniowych, ale składa się wyłącznie z produktów, które nie obciążają nadmiernie układu pokarmowego. W ośrodku Grand Senior Oaza proponujemy ją przede wszystkim pensjonariuszom borykającym się z chorobami żołądka i jelit.
Cukrzyca wymaga natomiast zastosowania zupełnie innego rodzaju diety. W niej skupiamy się głównie na produktach nieprzetworzonych, z niskim indeksem glikemicznym (dopuszczalne jest też między innymi gotowanie na parze czy pieczenie w specjalnym rękawie). Duże znaczenie ma błonnik, którego cennym źródłem są na przykład nasiona roślin strączkowych. Kucharze z Grand Senior Oaza dokładają wszelkich starań, by eliminować z takiego jadłospisu cukry proste. Są one obecne w owocach, słodyczach, napojach gazowanych czy deserach.
Wiele osób starszych docenia również atuty diety bezglutenowej, która zupełnie wyklucza produkty zbożowe z planu żywieniowego. Pomaga ona przede wszystkim seniorom zmagającym się z alergią lub nietolerancją glutenu, a także chorobą trzewną, czyli celiakią. Bywa również wskazana dla podopiecznych ośrodka, którzy borykają się na co dzień z zespołem jelita drażliwego czy chorobą Hashimoto.
Grand Senior Oaza – dom spokojnej starości z indywidualnie dopasowanym wyżywieniem
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty naszego domu spokojnej starości Grand Senior Oaza. Dbamy o to, by wyżywienie w ośrodku było smaczne, zdrowe i zróżnicowane. Starannie dobieramy poszczególne produkty, w taki sposób, żeby dostarczać pensjonariuszom niezbędną ilość witamin i substancji odżywczych. Skontaktuj się z ośrodkiem, by dowiedzieć się więcej!