Jak rozpoznać, że senior potrzebuje profesjonalnej i dodatkowej opieki?

19 stycznia 2023
Pielęgniarka rozmawiająca z osobą starszą

Twoja mama, babcia, tata lub dziadek są już w podeszłym wieku? Na pewno czujesz się odpowiedzialny za ich stan zdrowia i samopoczucie. Sprawdź, kiedy senior potrzebuje całodobowej opieki i w jakich sytuacjach wystarczą godzinne usługi opiekuńcze. Przekonaj się, kto może korzystać z oferty domu pomocy społecznej.

Samodzielność osób starszych

Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem opiekunki lub zakwaterowaniem bliskiego w domu seniora, musisz przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, przeanalizuj możliwości fizyczne krewnego i jego rzeczywiste potrzeby. Opieka nad osobami starszymi może przybierać różne formy. Warto wiedzieć, dla kogo przeznaczone są profesjonalne zakłady opiekuńczo-lecznicze, a kiedy przydaje się doraźne wsparcie pielęgniarki. Po czym poznać, że ktoś w ogóle potrzebuje pomocy?

Sprawność poruszania się

Pierwszym kryterium do oceny stanu zdrowia krewnego jest sprawność, z jaką się porusza. Im trudniej jest mu wstać z łóżka lub wykonać kilka kroków, tym bardziej prawdopodobne jest, że nie poradzi sobie, mieszkając samodzielnie. Weź pod uwagę ryzyko niefortunnych zdarzeń, takich jak przewrócenie się w trakcie przechodzenia z pokoju do pokoju. Tego typu sytuacje mogą mieć bolesne skutki lub nawet grozić utratą życia. Ponadto w przypadku osób z dużą niepełnosprawnością pojawia się problem barier architektonicznych. Jeśli mieszkanie seniora lub jego bliskich jest zupełnie nieprzystosowane, poruszanie się w nim na wózku lub o balkoniku będzie uciążliwe. W zakładach opiekuńczych dostępne są pokoje o wysokim standardzie, gdzie uwzględniono większą przestrzeń, dostosowane łazienki i przyciski bezpieczeństwa.

Wykonywanie codziennych czynności

Czy Twój krewny jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z czynnościami życia codziennego? Na liście takich aktywności znajdują się między innymi:

  • korzystanie z toalety,

  • ubieranie i rozbieranie się,

  • mycie ciała, włosów i zębów,

  • zjadanie posiłków,

  • zmienianie pozycji w łóżku.

Jeżeli powyższe zadania sprawiają mu dużą trudność, najlepszym rozwiązaniem jest całodobowe wsparcie opiekunów osób starszych. Pozostają oni do dyspozycji we dnie i w nocy, pomagają w załatwianiu potrzeb fizjologicznych oraz pielęgnacji ciała. Dzięki doświadczeniu w pracy z ludźmi niepełnosprawnymi są w stanie zadbać o pozytywną atmosferę i sprawić, że podopieczny nie będzie skrępowany ich obecnością.

Opieka pielęgniarska

Wielu seniorów ma poważne kłopoty ze zdrowiem i wymagana jest u nich regularna opieka pielęgniarska. Dotyczy to na przykład osób leżących, u których pojawiają się odleżyny. Rany na ciele trzeba w odpowiedni sposób zaleczać i pielęgnować. Ponadto niezbędna jest profilaktyka powstawania nowych zmian. Pomoc pielęgniarki dotyczy również zmieniania opatrunków pooperacyjnych oraz wydawania leków. Profesjonalny personel medyczny dba o to, by zalecenia lekarza były precyzyjnie przestrzegane.

Komunikowanie się z bliskimi

Coraz trudniej Ci porozumieć się ze swoim krewnym? Choroby u osób starszych mogą przynosić ze sobą poważne trudności komunikacyjne. Niektórzy seniorzy mają zaniki pamięci, nie umieją się wysłowić, nie rozumieją, co się do nich mówi, a nawet wykazują zachowanie agresywne. Wówczas warto skorzystać z usług domu pomocy społecznej. Specjalistyczna opieka zdrowotna doskonale sprawdza się u chorych z zaburzeniami psychicznymi i zaawansowaną demencją. Personel wie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ponadto podchodzi do różnych sytuacji mniej emocjonalnie, w przeciwieństwie do rodziny, która często cierpi, widząc, jak bardzo choroba postępuje u ukochanego krewnego.

Samotność i depresja

Seniorzy nie powinni się nudzić. Samotne siedzenie w domu i patrzenie w telewizor ma bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie. Jeśli zauważysz, że Twój bliski ma zły nastrój i narzeka na samotność, zapisz go na zajęcia dodatkowe dla osób starszych. Dzięki nim pozna ludzi w podobnym wieku i przeżyje coś nowego. Świetnym rozwiązaniem jest udział w imprezach integracyjnych, wycieczkach tematycznych i terapii zajęciowej, która dodatkowo usprawnia ruchy rąk.

Kiedy skorzystać z całodobowej opieki?

Rodziny często chcą samodzielnie zajmować się swoimi chorującymi bliskimi. Niestety, w momencie, gdy zobaczą, ile wynosi miesięczny zasiłek opiekuńczy, zaczynają mieć wiele wątpliwości. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się chodzenie do pracy i rozwijanie kariery, ponieważ część zarobionych pieniędzy można przeznaczyć na profesjonalną opiekę ze strony personelu, m.in. medycznego. Nie trzeba od razu decydować się na stałe zakwaterowanie w domu seniora. Dostępne są na przykład pobyty dzienne. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi dużo mniej niż tysiąc złotych. Z tego względu rezygnacja z pracy na rzecz troszczenia się o seniora jest ryzykownym planem.

Domy seniora i opieka pielęgniarska

Już wiesz, po czym poznać, że emeryt potrzebuje całodobowej opieki. Zwróć uwagę na stopień samodzielności seniora, jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych form opieki nad osobami starszymi? Skontaktuj się z nami. Doradzimy, jak zorganizować kompleksową pomoc w korzystnej cenie.