Przyjęcie do domu opieki dla seniorów wiąże się z koniecznością przejścia przez złożoną procedurę. Zazwyczaj trwa ona dosyć krótko, ale to zależy przede wszystkim od tego, czy opiekun osoby starszej dysponuje wszystkimi wymaganymi aktami i pismami urzędowymi. Niektóre z nich to pozycje oczywiste – potrzebne są na przykład dowód osobisty czy legitymacja z ZUS-u – ale zgromadzenie innych wymaga już nieco więcej zachodu. W artykule przedstawiamy kompletny spis dokumentów, które musisz uzyskać przed wizytą w domu seniora. Przeczytaj, by wszystkiego się dowiedzieć!
Spędzenie jesieni życia w godnych i bezpiecznych warunkach jest marzeniem każdej osoby starszej. Z tego względu wiele rodzin zastanawia się nad zapewnieniem seniorowi całodobowej opieki w specjalistycznym ośrodku, w którym doświadczeni pielęgniarze zadbaliby o jego zdrowie i komfort. Większość osób zupełnie nie wie jednak, jak wyglądają formalności związane z przyjęciem do takiej placówki. W tym artykule informujemy, jakie dokumenty trzeba zgromadzić, by otrzymać miejsce w prywatnym domu seniora. Czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć!
Jak sprawnie zorganizować seniorowi pobyt w domu spokojnej starości?
Jeśli zależy Ci na tym, by proces umieszczenia osoby starszej w domu seniora przebiegł szybko i bezproblemowo, musisz się do niego przygotować i zgromadzić komplet wymaganych dokumentów. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy podczas rozmowy z przedstawicielami placówki i na pewno nie pojawi się konieczność dowiezienia jakichś dodatkowych akt. Sprawdź, co konkretnie musisz ze sobą zabrać do prywatnego domu opieki.
Dowód osobisty
Dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo seniora jest niezbędny do tego, żeby w ogóle rozpocząć procedurę przydziału miejsca w placówce. Należy zatem koniecznie upewnić się, że dowód osobisty faktycznie został spakowany. Czasami bardzo łatwo jest bowiem przeoczyć najbardziej oczywiste dokumenty i skupić się wyłącznie na tych, których uzyskanie wymaga najwięcej czasu i wysiłku. Po zweryfikowaniu tożsamości osoby starszej przedstawiciel ośrodka przejdzie do analizy kolejnych akt.
Dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego
Legitymacja emeryta-rencisty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to kolejny dokument, który koniecznie trzeba mieć przy sobie podczas pierwszej wizyty w domu seniora. Wniosek o taki dokument można złożyć pisemnie lub ustnie w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS, a także za pośrednictwem operatora pocztowego czy polskiego urzędu konsularnego. Potwierdza on prawo osoby starszej do świadczeń emerytalnych, a także do uzyskania ulg i zniżek, np. w komunikacji miejskiej.
Zaświadczenie od lekarza rodzinnego
W dalszej kolejności należy uzyskać dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat aktualnego stanu zdrowia przyszłego pensjonariusza. Lekarz rodzinny jest w stanie zapewnić niezbędną pomoc w tej kwestii. Musisz zatem jedynie umówić wizytę seniorowi, a następnie uzyskać odpowiednie pismo. Na podstawie takiego dokumentu władze placówki będą mogły określić, jakie środki są niezbędne do zapewnienia osobie starszej całodobowej opieki.
Dokumentacja medyczna
Każdy prywatny dom spokojnej starości potrzebuje również wglądu w informacje dotyczące hospitalizacji osoby starszej w przeszłości. Z tego względu musisz zatroszczyć się o zgromadzenie kompletnej dokumentacji medycznej, do której przechowywania zobowiązane są wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych. W zebranych aktach powinny znaleźć się przede wszystkim:
- dane dotyczące pobytów w szpitalu,
- historia przebytych chorób,
- zaświadczenia o skorzystaniu z usług lekarskich.
W wielu wypadkach takie dane są niezbędne do tego, żeby dom seniora mógł zapewnić pensjonariuszowi opiekę najwyższej jakości: odpowiednie wyżywienie, możliwość pracy nad kondycją psychofizyczną, a także ewentualną rehabilitację.
Karta chipowa
Elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego NFZ straciły na popularności w ostatnich latach, a nowe egzemplarze właściwie nie są już wydawane. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli senior jest posiadaczem takiego dokumentu, to koniecznie powinien mieć go przy sobie podczas ubiegania się o miejsce w prywatnym domu spokojnej starości.
Jak wygląda zawarcie umowy z prywatnym domem opieki dla seniora?
W celu rozpoczęcia współpracy osoba będąca opiekunem seniora podpisuje umowę z wybranym ośrodkiem opieki. Dokument w bardzo precyzyjny sposób określa zasady i warunki pobytu, więc zdecydowanie należy się z nim wnikliwie zapoznać. W naszym domu spokojnej starości Grand Senior Oaza oferujemy klientom możliwość zadecydowania o formie usług opiekuńczych poprzez wybór jednej z trzech dostępnych opcji.
Rodzaj pobytu | Usługi |
Tymczasowy | Opieka dzienna, weekendowa, tygodniowa, wakacyjna, świąteczna |
Stały | Wyżywienie, usługi opiekuńcze, całodobowa opieka medyczna, organizacja czasu wolnego |
VIP | Transport medyczny, wycieczki fakultatywne, aranżacja pokoju własnymi meblami |
Po zakończeniu rejestracji władze placówki proponują konkretny termin przeprowadzki seniora do ośrodka. Jeśli wszystkie dokumenty zostały zgromadzone od razu, to cały proces przebiega naprawdę sprawnie i bez żadnych komplikacji.
Grand Senior Oaza – całodobowa opieka w ekskluzywnym domu spokojnej starości
Dom opieki dla seniorów to bardzo dobre rozwiązanie dla członków rodziny, którzy chcieliby zapewnić osobie starszej jak najlepsze warunki do codziennego życia. Pensjonariusze naszej placówki mogą liczyć na komfortowe pokoje, a także wiele różnych udogodnień i zajęć dodatkowych. Skontaktuj się z nami już teraz, by zapoznać się ze szczegółami współpracy i uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!