Prywatna czy państwowa opieka nad osobą starszą – wady i zalety

19 stycznia 2023
Rozmowa opiekuna domu opieki z osobą starszą

Zarówno prywatne, jak i państwowe domy spokojnej starości mają zalety i wady. Wybór pomiędzy nimi wymaga zatem dosyć dużego namysłu i zrozumienia, jakich warunków potrzebuje senior, by czuć się komfortowo w takiej placówce. Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę nie tylko oczywiste czynniki, takie jak cena, lecz także atuty w postaci jakości opieki medycznej, zajęć dodatkowych czy ogólnej aktywizacji pensjonariuszy w celu poprawy ich kondycji psychofizycznej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są mocne i słabe strony prywatnych i państwowych domów seniora!

Wybór odpowiedniego domu spokojnej starości jest wyzwaniem dla wszystkich członków rodziny, którzy chcieliby zapewnić seniorowi najlepszą możliwą opiekę. Placówki zajmujące się osobami starszymi są gęsto rozsiane po całej Polsce. Dzielą się przede wszystkim na ośrodki prywatne i państwowe, które w ogromnym stopniu różnią się od siebie, m.in. pod względem kosztów czy standardów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są najważniejsze wady i zalety poszczególnych rodzajów domów opieki!

Czym charakteryzują się państwowe domy seniora?

Państwowe placówki dla osób starszych są prowadzone przez lokalne organy samorządowe. Prawo do zamieszkania w nich mają jednak tylko ci seniorzy, którzy spełniają warunki przewidziane przez ustawodawcę. Potencjalny pensjonariusz jest osobą, w przypadku której:

  • samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym jest niemożliwe,
  • wymagana jest opieka całodobowa,
  • inne środki pomocy doraźnej są niewystarczające.

W większości przypadków miejsca w Domach Pomocy Społecznej dla seniorów są oblegane przez wnioskujących. Oczekiwanie na pobyt w takim ośrodku może zatem trwać całymi miesiącami bądź nawet latami – zdecydowanie trzeba mieć to na uwadze. Decyzja o przyznaniu miejsca jest wydawana przez urząd gminy, a w większych placówkach przez organy starostwa lub marszałka województwa.

Największym atutem państwowych domów seniora jest zdecydowanie dostęp do całodobowej opieki przy względnie niskich kosztach. Ostateczna cena za pobyt jest jednak ustalana indywidualnie w każdym ośrodku. Najważniejszymi czynnikami są wtedy średni koszt utrzymania mieszkańca, a także możliwości finansowe osoby starszej i jej rodziny. Każda placówka zarządzana przez samorząd ma ustalone urzędowo standardy, które musi spełniać. Nawet za niewygórowaną cenę senior po otrzymaniu miejsca uzyska zatem opiekę, własny pokój i poczucie bezpieczeństwa.

Co mają do zaoferowania prywatne domy opieki?

Na terenie całego kraju działają liczne firmy, które zajmują się świadczeniem opieki całodobowej dla osób starszych. Takie placówki starają się oferować możliwie najlepszy standard, by skutecznie przyciągać klientów i wyróżniać się na tle konkurencji. Można od nich oczekiwać nie tylko zapewnienia profesjonalnej pomocy przy codziennych czynnościach, lecz także zachęcania seniorów do aktywności fizycznej czy umysłowej. Działania tego typu poprawiają kondycję psychofizyczną pensjonariuszy oraz redukują ryzyko wystąpienia chorób takich jak demencja.

Koszty pobytu w tego typu placówkach są nieco wyższe niż w przypadku ośrodków państwowych. Prywatne domy opieki utrzymują się w zasadzie wyłącznie z opłat uiszczanych przez seniorów lub ich rodziny. W zamian osoba starsza może jednak liczyć na znacznie bardziej komfortowe warunki. Ma swobodny dostęp m.in. do:

  • opieki medycznej i rehabilitacji,
  • zajęć dodatkowych i licznych możliwości rozwoju zainteresowań,
  • literatury, telewizji i internetu,
  • wsparcia terapeutycznego.

W naszym prywatnym domu spokojnej starości Grand Senior Oaza dokładamy wszelkich starań, by osoby starsze mogły przeżyć jesień swojego życia w najlepszych możliwych warunkach. Motywujemy pensjonariuszy do aktywności fizycznej, a także organizujemy gry, zabawy czy nawet wycieczki fakultatywne. W ramach programu zajęć dodatkowych nasi podopieczni angażują się na przykład w ogrodnictwo, gotowanie, taniec czy nordic walking. Senior może też w każdej chwili skorzystać z pomocy opiekunki całodobowej.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy państwową a prywatną opieką nad osobami starszymi?

Oba rodzaje domów spokojnej starości mają swoje atuty. Zarówno w państwowej, jak i prywatnej placówce funkcjonuje opieka dzienna i nocna, a pensjonariusze mają dostęp do pokoi jedno- lub dwuosobowych. Różnice pomiędzy takimi ośrodkami są jednak diametralne i trzeba je koniecznie wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego obiektu. Najważniejsze z nich wyszczególniliśmy na poniższej tabeli.

Państwowy dom opieki Prywatny dom opieki
Prawo do pobytu Osoby spełniające warunki Każdy senior
Koszty Ustalane indywidualnie Przejrzysty cennik
Zakres opieki Podstawowy standard Wysoki standard i liczne aktywności dodatkowe

Prywatne placówki mają też w wielu przypadkach znacznie lepszą lokalizację. Jeśli myślisz zatem o cichych i spokojnych miejscach codziennego życia dla seniora, to takie domy spokojnej starości sprawdzą się doskonale. Często są bowiem umieszczone w pobliżu terenów zielonych czy okolic zbiorników wodnych. Państwowe ośrodki znajdują się natomiast najczęściej w miastach. Zgiełk ruchliwych ulic może niestety negatywnie wpływać na komfort pobytu.

Grand Senior Oaza – ekskluzywny dom seniora z opieką całodobową

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej placówki prywatnej. Jesteśmy w stanie zaoferować pomoc stałą, jak i doraźną w ramach pobytu tymczasowego. Zapewniamy bardzo komfortowe warunki, w których osoby starsze mogą godnie spędzić jesień swojego życia. Gwarantujemy też opiekę medyczną wysokiej jakości: pielęgniarze dbają o to, by regularnie podawać wymagane leki seniorowi, a w razie potrzeby mogą też wykonać mu badania bądź umówić wizytę u lekarza rodzinnego czy terapeuty. Skorzystaj z naszych usług!